EEG Laboratuvarı

AREL PAM

Psikofizyoloji Laboratuvarında  İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim elemanları yönetiminde sinirbilim çalışmaları yapılmaktadır. Laboratuvardan Psikoloji Bölümü öğrencileri araştırmalar yürütebilmektir.

 

Psikofizyoloji laboratuvarı, insanların bilişsel ve duygusal süreçlerini oluşturan psikolojik ve fizyolojik bileşenlerinin deneysel olarak araştırılması amacıyla kurulmuştur.

 

İstanbul Arel Üniversitesi Psikofizyoloji Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalardan ilkini, uyaranın fiziksel özelliklerinden biri olan parlaklığın, emosyonel süreçler üzerindeki etkisi konulu araştırma oluşturmaktadır. Bu araştırmada, duyu organlarına ulaşan uyaran karşısında beynin verdiği nöral yanıtları yüksek zamansal çözünürlükte incelemeye olanak sağlayan elektroensefalografide(EEG) olay-ilişkili osilasyonlar (salınımlar) yöntemi kullanılmaktadır. Beyindeki nöral toplulukların ürettiği elektriksel aktivite, bilişsel ya da emosyonel bir uyaran karşısında dağınık halden düzenli hale geçer ve bir potansiyel açığa çıkarır. Bu potansiyel, beynin gerçek yanıtları olan farklı frekans aralıklarındaki salınımlardan oluşmaktadır. Farklı uyaran tiplerine farklı frekans aralıklarındaki salınımların eşlik ettiği bilinmektedir. Emosyonel süreçlerle uyaranın fiziksel özellikleri arasındaki etkileşimin bu salınımların incelenmesi yoluyla araştırılmasının, beyin dinamiklerinin anlaşılmasına katkıda bulunacağı düşünülmektedir.

 

Söz konusu çalışmayla ilgili yapılan uluslararası yayın bilgilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.